یادداشت

چرا آقای هاشمی به دنبال تغییر در سیاست کلی نظام در مورد فلسطین است؟

مسئله‌ی رفراندوم برای تعیین سرنوشت فلسطین که در کنار مسئله‌ی مقاومت به عنوان مسئله‌ای مورد قبول همه‌ی افکار عمومی بین‌المللی مطرح شد، حاوی دعوت به رفراندوم همه‌ی ساکنان حقیقی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی بود که قبل از 1948 هویت فلسطینی داشته‌اند (یا به واسطه‌ی نسل‌های قبلی دارای آن شده‌اند)، اما آقای هاشمی در متن مورد اشاره مهاجران یهودی را صاحب حق رأی در مورد سرنوشت فلسطین اعلام کرده!

تحلیلی بر فلسطین تاریخی

صحنه های اسفبار جنگ و خونریزی ملت فلسطین در نوار غزه، هجوم فزاینده شهرک سازی، محرومیت ساکنان کرانه باختری از مزایای یک زندگی عادی و درجه بندی و محرومیت از حقوق شهروندی در میان عربهای داخل اسرائیل که همه به منزله نقض حقوق مسلم بشر است، بارها و بارها از رسانه ها بازتاب یافته است. بارها و بارها ازادی خواهان و وجدانهای بیدار بشر از آنچه که در فلسطین می گذرد، فریادها کشیده اند و دیگر نیازی نیست که من به تاریخ و سند در این موارد اشاره کنم زیرا که همه آنها برای ما نمایان بوده است. بن بست...

بررسی و تحلیل واقعه فرودگاه جده

رخداد فرودگاه جده نه تنها رفتاری خلاف اسلام بلکه خلاف انسانیت بود. محاکمه افراد متجاوز یکی از اقدامات دولت سعودی در قبال این مسئله است.

نتانیاهو و اوج سرخوردگی سیاست افراطی گری

نقش تاثیرگذار ملت‌ها در چیدمان عناصر قدرت در کشورهای خاورمیانه طی سال‌های اخیر مؤید ناکارآمدی ابزار زور در تحمیق ملت‌ها و مهندسی موضوع هسته‌ای ایران به‌عنوان ظرفیتی در ارتقا ضریب شناسایی اسرائیل محسوب می‌شود.

عربستان احساس آرامش نخواهد کرد

یک کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به حمایت معنوی جمهوری اسلامی از ملت‌ها گفت: با هشدار اخیر رهبری به رژیم آل سعود حرکت آنها با شکست مواجه خواهد شد و رژیم آل سعود نمی‌تواند احساس کند که با آرامش می‌‌تواند به اهدافش برسد.

حمایت از تجاوز نظامی عربستان به یمن بزرگترین اشتباه راهبردی ابومازن

حمایت ابومازن از تجاوز نظامی عربستان به یمن یادآور اشتباه تاریخی یاسر عرفات رهبر فقید این تشکیلات در سال 1991 میلادی در حمایت از تجاوز نظامی رژیم صدام به کویت است.

چرا عربستان به یمن حمله کرد؟

حمله به یمن نه برای دفع انقلاب اسلامی ایران از حیات خلوت عربستان بود نه برای قدرت گرفتن حوثی‌ها بلکه فقط و فقط مبارزه با موج جدیدی از بیداری اسلامی است که هدف اصلی‌اش کسب استقلال و آزادی ملی و مبارزه با آرمان بزرگ نابودی صهیونیسم. درواقع عربستان سعودی با حمایت دیگر کشورهای مرتجع منطقه‌ای بازی‌ای را در یمن شروع کرد که عاقبتش فاجعه انسانی بزرگی به دنبال خواهد داشت. در این نوشتار به بررسی چرایی حمله عربستان به یمن می‌پردازیم

نبرد یمن؛ ضمانت ژئوپلتیکی آمریکا به عربستان

مهدی محمدی کارشناس امور بین الملل در یادداشتی به بررسی جوانب و دلایل حمله عربستان به یمن و پیامد های آن پرداخت.

مثل شیر بود چمچمه مار

غیور راست مى گفت. تو تموم مدتى که رو یال کوه و در پناه خاک‌ریز و کانال کم‌عمق، دو لّا دو لّا این ور اون ور مى رفتیم، چمچه مار شَق و رَق و ایستاده، بدون کوچک ترین ترسى از تیر خصم، راه مى رفت و مواضع دشمن رو برانداز مى کرد. چشم تو چشم دشمن. عین مار کبرا. عین چمچه مار.

نتانیاهو یا جریان او!

هم اکنون پس از 67 سال از تأسیس این رژیم جعلی بیستمین دوره انتخابات مجلس قانونگذاری در 26 اسفند برپا می‌شود، یعنی هر سه سال و سه ماه یک انتخابات به صورت میانگین برپا شده. به عبارت دیگر که دولتی بوده که چهار سال خود را با پشتوانه قوی مجلس یا همان کنست به پایان برساند.

کنیست عمری کوتاه‌تر از یک تار عنکبوت

انتخابات کنیست حاکی از آن بود که اسرائیل دچار خلاء شدید سیاسی است. مشارکت کمتر از ۵۰ درصدی فاجعه ای دیگر در سرزمین اسرائیل است. اما با وجود قومیت گرایی بیش از حد شهرک نشینان احتمال قوی لیکود بتواند پیروز انتخابات گردد و با ائتلاف تشکیل کابینه دهد.

آقای روحانی! سخنان بی‌جای مشاورین شما باعث سوء استفاده دشمنان است

سخن جنجالی منسوب به یکی از مسئولان ایرانی بدون شک در مقایسه با موضع گیری های اصولی رهبران معنوی و رسمی ایران و در راس همه آنها امام سید علی خامنه ای به منزله کلامی سطحی و گذرا تلقی خواهد شد اما برماست که به دست خود منفعت مجانی را تقدیم دشمنان نکنیم و با فرصت دادن به دشمنان در کمین، موجبات نگرانی دوستان را فراهم نکنیم.

دعوای نتانیاهو و اوباما جدّی اما راهبردی نیست

از نگاه کاخ سفید وقتی مزیت‌های یک کشور و توانمندی‌های آن به یک امر اساسی در منافع ملی و حیاتی امریکا تبدیل شود، تعامل و توافق با آن کشور از ضروریات سیاست خارجی آنها تلقی خواهد شد و به همین دلیل مذاکرات جاری با ایران و توافق هسته‌ای، مهم‌ترین بخش سیاست خارجی و دیپلماسی اوباما و کاخ سفید شمرده می‌شود و برای آن حاضر است در مقابل حزب رقیب بایستد یا با مهم‌ترین لابی پرنفوذ، یعنی صهیونیست‌ها مقابله و تلاش نماید تا نقش آنها را در سیر مذاکرات خنثی نماید.

بازی همزمان روسها با کارت‌های صنعا و تهران

یکشنبه گذشته «ولادیمیر دیدوشکین»، سفیر روسیه در یمن، پس از مدتها سکوت در قبال تحولات این کشور، به شهر جنوبی«عدن» و به دیدار «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و مخلوع یمن رفت و بر مشروعیت او تأکید کرد.

نگاهی کوتاه به جریان رسانه‏‌ای گروه داعش

گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) از ابتدای شکل‏ گیری و فعالیت مسلحانه خود در عراق و شام همواره از رسانه به عنوان ابزاری مهم در جهت تبلیغ و انتقال پیام و بازنمایی گفتمان سلَف گرایانه و اثبات مشروعیت خود استفاده کرده است.