امت اسلامی » مقاله

مقاله

چرا عربستان به یمن حمله کرد؟

انصارالله به رهبری مدبرانه عبدالملک حوثی روز به روز موفق‌تر شد و نه تنها مناطق شمالی یمن را در اختیار گرفت، مناطق مرکزی و پایتخت را هم به اشغال خود گرفت.

شغل‌هایی که یک‌شبه تروریست‌ را ثروتمند کرد

در سال 2012 میلادی، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از منابع خود در وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد سازمان القاعده طی 8 سال گذشته سالانه به صورت میانگین 120میلیون دلار از طریق «آدم ربایی» و «گروگان گیری» کسب کرده است.

اژدهای داعش، چگونه در منطقه تجارت می‌کند؟

داعش اصلی ترین سرمایه کشورهای منطقه(نفت) را به چنگ آورده بود و به سطحی از تسلیحات دست یافته بود که بعید است حتی 10 کشور منطقه به آن سطح دست یافته باشند.

مفتی وهابی: شیعیان در اذان «خمینی رهبر» می‎گویند!

اخیرا تعداد زیادى از اهل سنّت به مذهب شیعه گرویده‏ اند و اگر کسى کتاب «عنوان المجد فى تاریخ البصره ونجد» را مطالعه کند به وحشت مى‏ افتد که چگونه برخى از قبایل عربى به صورت کامل، مذهب شیعه را پذیرفته ‏اند.

سلفیه؛ مولود جریانی ایدئولوژیک یا واکنشی سیاسی به غرب

پیدایش و رفتار امروزی جریان های سلفی تندرو نظیر داعش تنها نتیجه واکنش گروه های مذهبی سنی به غرب است؟ یا کنش غرب نیز در پیدایش و قوت گرفتن آنها دخیل بوده است؟ در آن صورت همنوایی گاه و بی گاه این جریان‌ها با غرب را باید چگونه تحلیل کرد؟

نگاهی کوتاه به اقدامات نهادهای دینی مصر در حمایت از السیسی

هادهای مذهبی مصر نقشی کلیدی در اعتبار دادن به دولت السیسی ایفا کرده اند. دولتی که مخالفان هنوز هم از آن بعنوان رژیمی استبدادی و برخاسته از کودتا یاد می کنند.

نامه فرمانده اسطوره‌ای گردان‌های القسام به سید حسن نصرالله

این فرمانده پرسابقه‌ی فلسطینی در نامه‌اش به سید حسن نصرالله متذکر شد که اسرائیل کماکان به قلدری و جنایت‌پیشگی خود ادامه می‌دهد و همین، بر همه‌ی نیروهای مقاومت امت واجب می‌سازد که در نبرد پیش‌رو چون ید واحده عمل کنند.

سلفیه؛ مولود جریانی ایدئولوژیک یا واکنشی سیاسی به غرب؟

آیا جریان سلفی گری امروزی یک حرکت ایدئولو‍ژیک برای به اصطلاح بازگشت به صدر اسلام است یا نتیجه کنش و واکنش متقابل جریان‌های سنی در برابر اقدامات غرب؟ در آن صورت همنوایی گاه و بی‌گاه این جریان‌ها با غرب را باید چگونه تحلیل کرد؟

نگاهی به شکل گیری فرقه زیدیه و سیر تاریخی آن

اكثر نويسندگان زيدي به‌جاي امام سجاد عليه السلام، حسن مثني فرزند امام حسن مجتبي عليه السلام را امام خود دانسته (1) و زيد، امام پنجم شمرده مي شود.

دربارۀ سازمان نظامی مصر

نیروهای مسلح مصر یکی از سازمان‌های نظامی قوی عربی به شمار می‌آید که مؤسس ارتش فعلی مصر را می‌توان همان بنیان‌گذار مصر معاصر یعنی محمد علی پاشا دانست. وی در سال 1820 اولین آموزشگاه نظامی را در شهر اسوان بنا کرد و با کمک نیروهای فرانسوی به تعلیم افسران نظامی مصر پرداخت و با این ارتش جنگ‌هایی را مدیریت کرد که از آن جمله حمله به حجاز و مقابله با دولت اول سعودی بود؛ حمله‌ای که به سقوط اولین دولت آل‌سعود در شبه‌جزیره‌ی عربستان انجامید. آنچه در پی می‌آید معرفی این نهاد تاثیرگذار است.

وحدت متعالی ادیان و خاتمیت رسول رحمت(ص)

وحدت یا کثرت ادیان الهی و رابطه خاتمیت با آن از مباحث مهمی است که ادله قرآنی و آرای عرفای اسلامی نشان می‌دهد پیامبران گذشته تجلیات نور محمدی(ص) هستند.

راهکارهای حقوقی مبارزه با رژیم اشغالگر اسرائیل و مبانی حقوقی تسلیح فلسطین

در سه وضعیت ملت‌ها برای تعیین حق سرنوشت خود حق مبارزه دارند، حتی مبارزه مسلحانه. یکی در حالت اشغال نظامی است،دیگری مبارزه علیه استعمار است و سومی علیه رژیم آپارتاید است. مردم غزه و مردم کرانه باختری ۶۵ سال است که تحت اشغال نظامی هستند و به عنوان ملت تحت اشغال نظامی حق مبارزه مسلحانه دارند.

اسرائیلی‌ها چطور مردم جهان را فریب می‌دهند؟

پشت این بهبود مهارت‌های روابط عمومی سخن‌گویان اسرائیل دلیلی نهفته است. رفتار آنها نشان از آن دارد که آنها دارند به یک گزارش حرفه‌ای، محققانه، و محرمانه عمل می‌کنند، که به آنها می‌آموزد چگونه بر رسانه‌ها و افکار عمومی در امریکا و اروپا تأثیر گذارند. این گزارش محرمانه توسط یکی از متخصصین سیاست‌گذاری و برآورد افکار عمومی در حزب جمهوری‌خواه امریکا به نام دکتر فرانک لانتز تدوین شده، که پنج سال پیش با حمایت مالی نهادی به نام «پروژه‌ی اسرائیل» صورت پذیرفت.

انسجام اسلامی ازنگاه اهل البیت علیهم‌السلام

ائمه اطهار، علیه السلام، همواره با تأکید بر این حقیقت که اختلاف نظر تا پدید آمدن دولت جهانی اسلام، امری است قطعی و زوال ناپذیر، ازشیعیان می‌خواستند تا در باطن بر اعتقادات حقهٔ خویش راسخ بوده ولی در ظاهر با دیگر مسلمانان در آمیخته و از هر گونه عملی که موجب تفرقه بین مسلمین شود خودداری نمایند.

کرزای افغانستان را فروخت!

اگر بخواهیم نتایج توافقنامه روز دوشنبه هفته قبل کابل-واشنگتن که در جریان سفر شبانه اوباما به افغانستان به امضا رسید را با نگاه به مفاد و متن در یک جمله کوتاه بیاوریم، فارغ از عملی بودن یا نبودن بدون تردید و با توجه به بار حقوقی واژگان، باید بگوئیم «افغانستان به تحت الحمایگی آمریکا درآمد» و استقلال، آزادی و تمامیت ارضی این کشور مسلمان از بین رفت.