امت اسلامی » آکسفام حملات عربستان را در يمن محکوم کرد
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۱/۳۱

آکسفام حملات عربستان را در یمن محکوم کرد

موسسه بین المللی خیریه آکسفام حملات هوایی عربستان سعودی را در یمن محکوم کرد.

امت اسلامی- آکسفام اعلام کرد در این حمله یکی از انبارهایش هدف قرار گرفت که شامل کمک های بشردوستانه بوده است. این انبار در صنعا – پایتخت یمن – قرار داشت که تحت کنترل انصارالله قرار دارد.
ریاض – که رهبری ائتلافی از کشورهای سنی را بر عهده دارد که با حمایت غرب سه هفته است مواضع جنبش کمیته های مردمی یمن را هدف حملات هوایی قرار می دهد – با انتقادهای فزاینده بر سر بحران انسانی در یمن مواجه شده است.
گرِیس عمر از مقامات آکسفام روز یکشنبه در بیانیه ای – که در پایگاه اینترنتی این نهاد کمک رسان بین المللی – قرار گرفت، اعلام کرد:« ما اطلاعاتی مفصل را درباره مکان دفاتر و تأسیسات و انبارهای خود در اختیار کشورهای ائتلاف قرار داده ایم . این انبارها هیچ گونه ارزش نظامی ندارند و تنها حاوی کمک های بشردوستانه هستند.»
مقامات عربستان سعودی هنوز در باره این رویداد اظهار نظر نکرده اند اما احمد العسیری سخنگوی عملیات ائتلاف ادعا کرده است
به منظور جلوگیری از کشته شدن غیر نظامیان اهداف کاملا مشخص شده اند.
روز جمعه، ریاض درخواست بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد را برای متوقف کردن حملات هوایی در یمن رد کرد. سازمان های امداد رسان بین المللی قبل از آغاز حملات هوایی عربستان سعودی شرایط انسانی را در یمن بحرانی اعلام کرده بودند و اکنون اعلام کرده اند این شرایط در نتیجه چند هفته درگیری و ممنوعیت ورود کشتی ها به یمن به منظور جلوگیری از انتقال تسلیحات برای جنبش کمیته های مردمی یمن، وخیم تر شده است. دیپلمات ها اعلام کرده اند قبل از این بحران، مواد غذایی مورد نیاز یمن از طریق کشتی ها به این کشور ارسال می شد.
به گزارش خبرگزاری رویترز از ریاض، سازمان های امداد رسان طی دو هفته نخست آغاز حملات ائتلاف از عربستان سعودی به سبب ایجاد مشکلاتی در انتقال کمک های غذایی و پزشکی از طریق دریا انتقاد کردند اما هفته گذشته نخستین محموله صلیب سرخ وارد یمن شد. تحلیل گران بر این باورند تشدید شرایط انسانی در یمن راهبرد سیاسی مورد نظر عربستان سعودی را در یمن برای حفظ مشروعیت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور یمن و بازگرداندن او به قدرت تضعیف خواهد کرد . منصور هادی در حال حاضر در ریاض به سر می برد.
تحلیل گران اعلام کردند اگر یمنی ها حملات هوایی عربستان سعودی و نه پیشروی های نظامی انصارالله را عامل تشدید شرایط کشور خود بدانند در آن صورت، مشروعیت منصور هادی بیش از پیش زیر سوال خواهد رفت.

برچسب‌ها: ٬ ٬

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*