امت اسلامی » بررسی و تحلیل واقعه فرودگاه جده
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۴

بررسی و تحلیل واقعه فرودگاه جده

رخداد فرودگاه جده نه تنها رفتاری خلاف اسلام بلکه خلاف انسانیت بود. محاکمه افراد متجاوز یکی از اقدامات دولت سعودی در قبال این مسئله است.

امیر مسروریامت اسلامی-امیر مسروری:

 چند روز پیش خبری ناراحت‌کننده بر روی خروجی بعضی از رسانه‌های داخلی رفت. خبری که هر انسان مسلمان را منزجر و ناراحت می‌نمود. در این خبر آمده بود، دو نفر از حج گذاران نوجوان به همراه خانواده خود که قصد خروج از فرودگاه جده را داشتند در وقت خروج با تجاوز دو مأمور پلیس سعودی مواجهه شدند. همین کافی بود تا رسانه‌های مختلف تحلیل‌های گوناگونی از خود دهند. عده‌ای این را مسئله شخصی و غیر حاکمیتی می‌دانستند و اما عده بر اساس وجدان دینی این عمل را توهین به حج گذاران و در نهایت مسلمانان ایران بر می‌شمردند. هر دو گروه برای حرف‌های خود مستنداتی داشتند. در همین راستا برای دانستن این موضوع بایستی به چند نکته توجه کرد:

1. اقدام شنیع و خارج از مدار انسانیت پلیس فرودگاه جده نه تنها موجب تعقیب قضایی و پیگیری محاکمه است بلکه به دلیل حساسیت موضوع بایستی کمیته‌ای حقیقت‌یاب از واقعه تشکیل شود. کمیته‌ای که وظیفه هدایت آن را مجلس شورای اسلامی به‌عنوان نماینده ملت بر عهده داشته باشد تا بدین‌وسیله مسئله به صورت دقیق بررسی شود و در صورت نیاز به پیگیری قضایی پرونده به قوه قضایی و در نهایت حکم کیفری برای متجاوزان صادر و اجرا شود.
2. شاهد هستیم شبکه‌های اجتماعی ضریب نفوذ بالایی در کشور ما داشته است. رسانه‌های و نهادهای اطلاع‌رسانی در کشور بایستی با هوشیاری تمام این مسئله را بررسی کند و اخبار منتشرشده را با دقت رصد و تحلیل نمایند. بدانند به دلیل خصومت حاکمیت آل سعود با محور مقاومت، شایعات گهگاه موجب ایجاد تنش غیر واقعی و حتی خلاف قانون می‌گردد و موجب خسارت‌های فراوان به حیثت نظام اسلامی می‌زنند. در واقع همان‌طور که در بند یک اشاره شد این کمیته می‌تواند هدایت اطلاع‌رسانی را بر عهده بگیرد و اخبار صحیح را به اطلاع مردم برساند تا سوءاستفاده کنندگان از این مسئله استفاده نکنند و کشور را با جریانات ضد اسلامی پیوند نزنند. رخدادی که بعضی از افراد جاهل در راهپیمایی اعتراضی نسبت به این اقدام در برابر سفارت این رژیم در کشور انجام دادند.
3. اقدام دو پلیس فرودگاه جده هیچ تناسبی با موضوع اسلام و رفتار عرب‌ها نسبت به ایرانی‌ها ندارد. در واقع بایستی دانست در همان حاکمیت دولت عربستان شیعیانی زندگی می‌کنند که علقه شدیدی به تفکر انقلاب اسلامی و ولایت اهل‌بیت دارند. حتی گروه‌های اهل سنت ساکن در عربستان نیز نسبت به زندگی مسالمت‌آمیز با شیعیان اذعان و تعبد دارند. در واقع عده‌ای وهابی و تکفیری با تبلیغات رسانه‌ای خود را در عربستان کثیر نشان می‌دهند و هر آگاهی به موضوع جامعه و مهاجرین ساکن در عربستان این را می‌داند موضوع وهابیت صرفاً در دایره تبلیغات رسانه‌ای گنجانده می‌شود. از سویی نبایستی تفکری که در دوران جاهلیت میان اعراب و ایران وجود داشت و رسول اسلام بر اساس دستور الهی مانع از ترویج آن شد و شدیداً با ترویج کنندگان برخورد کرد دوباره میان مسلمین رواج پیدا کند. درگیری عرب و عجم فتنه جدید سرویس‌های اطلاعاتی غرب است تا بهره‌وری که نتوانستند در فتنه مذهبی بگیرند در این فتنه به دست آورند.
4. اعراب صرفاً تعدادی از خاندان آل سعود یا تکفیری فعال در داعش و یا دو افسر پلیس متجاوز در فرودگاه جده نیست. اعراب شامل کشورهایی می‌شوند که وقتی اسم انقلاب اسلامی و حتی ایران می‌آید به احترام عزت و سربلندی این نظام احترام می‌گذارند. مردمانی که در پیاده‌روی اربعین از بیست میلیون زائر پذیرایی نمودند و در دفاع مقدس کنار جمهوری اسلامی ایران با رژیم بعثی جنگیدند. افرادی که برای تجلی نظام اسلامی ایران با دشمن مستقیم این کشور در جنوب لبنان جنگیدند و هر روز همچون گلی بر زمین می‌افتند. نبایستی اقدام عده‌ای قلیل و جاهل و معلوم‌الحال به پای انسان‌هایی گذاشته شود که به سنت رسول‌الله در برابری عرب و عجم تبعیت دارد و خدایی نکرده با رفتار ما این فتنه و توطئه‌ی دستگاه اطلاعاتی غرب مثمر ثمر باشد.
5. بایستی دانست حج و واژه‌ی حج محصور در اعمال ماه ذی‌حجه است. استفاده از این واژه برای عمره مفرده به صورت تسامحی است. لذا عده‌ای نبایستی واجب دینی را با اقدام شنیع دو مأمور سعودی به کنار زده و شعار حج بایستی تعطیل شود سر دهند. البته انجام عمل مستحب و تعارض آن با ارزش‌های دینی یقیناً ارزش‌های دینی تقدم فعلی دارد. عمره مفرده عملی مستحب است. تمامی طواف و اعمال به غیر از اعمال حج در ماه ذی‌حجه مستحب است و انجام ندادن آن فرد را به حرام سوق نمی‌دهد. لذا چه شایسته است مسئولان با چنین اقداماتی که از دولت سعودی صورت پذیرفته موضوع کاهش عمره مفرده را در لیست کارهای خود قرار دهند و یا به کلی برای مقابله سخت با چنین رفتارهایی موقتاً تعطیل نماید. رفتاری که این مسئله را به دولتمردان سعودی منتقل می‌کند مسئله عرض و آبروی مسلمین مهم‌تر از یک عمل مستحب است.
6. از سویی دیگر شاهد هستیم عده‌ای آن‌قدر نسبت به موضوع مکه و حج ( نه عمره مفرده ) موضع‌گیری نمودند حتی دستاوردهای این سفر بزرگ را برای نظام اسلامی نادیده می‌گیرند. باید اعلام نمود غالب پیام‌های انقلاب اسلامی در همین سفر حج به جهان اسلام منتقل شد. فضایی که در آن برداران مقاومت از هر مذهبی چه شیعه و چه سنی در آن همدیگر را پیدا نمودند و حتی زمینه‌ساز انتفاضه فلسطین و احیای نهضت جهانی مقاومت شد. در واقع بسیاری از حوزه نفوذ انقلاب اسلامی در همین سفر حج ( نه عمره مفرده ) به ملت‌های جهان اسلام منتقل‌شده است و این دستاورد با تمامی اقدامات فرهنگی ما در خارج از کشور در ماه‌های دیگر سال می‌تواند قابل مقایسه باشد.
در مجموع باید ضمن محکومیت حادثه فرودگاه جدی و اعتراض مسئولان و پیگیری قضایی این موضوع به صورت جد توسط مجلس و دولت می‌تواند نمونه‌ای از هم‌زبانی و هم‌دلی دولت و ملت باشد. از سویی نبایستی این مسئله فراموش شود عده‌ای سودجو و یقیناً وابسته به سرویس‌های بیگانگانان و معارضان اسلام حقیقی می‌خواهند از این مسئله سو استفاده کنند و فتنه‌ای جدید با عنوان عرب و عجم کلید بزنند تا بدین‌وسیله ضربه خود را به بدنه اسلام وارد سازند و جهالت قبل از اسلام را به جهان اسلام هدیه بدهند. امتحانی بزرگ به روی مسلمین قرار گرفته تا از این واقعه یک فرصت سازی نمایند و رفتار دولت‌مردان آل سعود را در زمینه‌های مختلف محکوم نمایند. بایستی دانست آل سعود در حال جنگ با ملت یمن است و کشتار جنگی و رفتاری جنایت‌کارانه در یمن انجام می‌دهند نباید این مسئله از دید اهالی رسانه و ملت همیشه در صحنه ایران خالی بماند و کشور به سمت ناسیونالیسم سوق پیدا نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*