امت اسلامی » سعودی‌ها در حمله به یمن تنها مانده‌اند/ ایران انتقال نفت عربستان را تحت کنترل دارد
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۲۳

سعودی‌ها در حمله به یمن تنها مانده‌اند/ ایران انتقال نفت عربستان را تحت کنترل دارد

سعودی‌ها از ما برای حمله به یمن، درخواست جنگنده و حمایت دریایی و زمینی کردند؛ اما ما هیچ نیرو و سلاحی به آنها ندادیم زیرا انصارالله به عربستان حمله نکرده بلکه عربستان است که به یمن حمله کرده است.

امت اسلامی- عربستان از آغاز حمله به یمن، به دنبال شرکا و حامیانی بوده تا هم به اقدام این کشور مشروعیت ببخشند و تا جایی که ممکن است، نیروهای نظامی خود را سپر بلای سعودی‌ها کنند. پاکستان یکی از کشورهایی بود که عربستان به شدت آن را تحت فشار گذاشت تا به ائتلاف سعودی بپیوندد و نیروی نظامی خود را در اختیار این ائتلاف بگذارد. این در حالی بود که پاکستان به رغم داشتن توافقنامه‌های امنیتی با عربستان، تصمیم گرفت به درخواست این کشور پاسخ منفی بدهد و تا کنون نیز از کمک به ائتلاف ضدیمنی خودداری کرده است. دولت و مجلس پاکستان از روز گذشته، به علت تصویب عدم مشارکت در عملیات علیه مردم یمن، تحت فشار شدید رژیم سعودی قرار گرفته‌اند.

– بحران یمن، همان است که در افغانستان، عراق، سوریه و لیبی جریان دارد

– جنگ در کشورهای اسلامی نقشه صهیونیست‌ها برای ایجاد اسرائیل بزرگ‌تر است

– مسلمان‌ها باید یک نیروی حافظ صلح اسلامی مانند ناتو تشکیل دهند

– طبق قرارداد امنیتی پاکستان در صورت حمله نیروی خارجی، از عربستان حمایت می‌کند

– عربستان راهی جز تن دادن به راه‌حل مسالمت‌آمیز ندارد

– ممکن است راه‌حل بحران یمن، تجزیه آن به دو بخش شمالی و جنوبی باشد

– مشکلات امنیتی در مرزهای ایران و پاکستان به علت دخالت‌های سیا است

– آمریکا و اسرائیل نگران هستند کنترل انرژی منطقه به دست ایران بیفتد

– اگر نیروی حافظ صلح اسلامی تشکیل ندهیم، یمن هم به پدیده تکفیری دچار می‌شود

مصاحبه با سید زید الزمان حامد
“سید زید الزمان حامد” کارشناس ارشد مسائل امنیتی پاکستان

 

خبرنگار بین‌الملل مشرق در خصوص علل و پیامدهای پاسخ منفی پاکستان به درخواست کمک نظامی عربستان برای روابط میان دو کشور و همین‌طور سرنوشت جنگ علیه یمن با “سید زید الزمان حامد” کارشناس ارشد امنیتی پاکستان گفتگو کرده است. متن مصاحبه مشرق با این کارشناس پاکستانی به شرح زیر است:

 

 

سؤال:: لطفاً توضیح بدهید که چرا پاکستان تصمیم گرفت از عربستان سعودی در جنگ علیه یمن حمایت نکند؟

 

ما نظری قطعی درباره جنگ ائتلاف عربستانی با یمن داریم و آن این است که پاکستان به هیچ عنوان نباید وارد این جنگ شود. معتقدیم آن‌چه در یمن اتفاق می‌افتد، همانی است که در افغانستان، عراق، سوریه و لیبی در جریان است. این جنگ‌ها را صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند تا کشورهای اسلامی را از بین ببرند و به جای آن اسرائیل بزرگ‌تری” را بنا بگذارند که می‌خواهند در خاورمیانه ایجادش کنند.

 

این پدیده تکفیری‌ها هم که در کشورهای اسلامی به راه افتاده، تحت حمایت مستقیم اسرائیلی‌ها و سیا و موساد است. عقاید و گروه‌های افراطی در آن دسته از کشورهای اسلامی ریشه می‌دواند که دولت‌هایشان را تضعیف کرده‌اند. مثلاً می‌بینید که در عراق، بعد از آن‌که دولت دچار ضعف شد، داعش بر بخش‌هایی از آن کشور مسلط شد.

 

سعودی‌ها در حمله به یمن تنها مانده‌اند/ ایران انتقال نفت عربستان را تحت کنترل دارد // آماده انتشار

 

مردم و نیروهای نظامی پاکستان امروز باید نقش میانجی را میان ایران، عربستان سعودی و همه کشورهای مسلمان دیگر بازی کنند. ایرانی‌ها برادران ما هستند. عربستانی‌ها هم دوست و برادر ما هستند. ما با این دو و کشورهای مسلمان دیگر، دوست هستیم. معتقدیم که پاکستان نباید در این درگیری‌ها طرف یک نفر را بگیرد. بسیار خرسندم که بگویم این دیدگاه‌های ما توسط رسانه‌های عمومی در پاکستان مورد قبول واقع شده است.

 

پارلمان و اعضای مجمع ملی پاکستان دیدگاه ما را بارها تکرار کرده‌اند، مبنی بر این‌که ما و عربستانی‌ها و مصری‌ها باید دور یک میز بنشینیم و مشکلات کشورهای دنیای اسلام را حل و فصل کنیم نه این‌که به جنگ با کشورهای اسلامی دیگر بپیوندیم. جنگ‌های عراق و سوریه و یمن تنها فایده‌ای که دارد، از بین بردن کشورهای اسلامی و تحقق اهداف و منافع صهیونیست‌هاست.

 

پاکستان با کمک به عربستان در جنگ علیه یمن موافقت نکرد و ما معتقدیم کشورمان نباید جزئی از حمله عربستان به یمن باشد، بلکه باید بی‌طرفی اتخاذ کند. ما باید دور هم جمع شویم و حتی یک نیروی حافظ صلح اسلامی، مانند ناتو تشکیل بدهیم. مشکل تنها یمن نیست. افغانستان دچار مشکل است، آمریکایی‌ها آن‌جا هستند. عراق دچار مشکل است، داعش آن‌جا فعالیت می‌کند. سوریه هم درگیر مشکل است، داعش و جبهه النصره آن‌جا حضور دارند.

مصاحبه با سید زید الزمان حامد
کمک نظامی پاکستان به ریاض مشروط به حمله یک نیروی خارجی به عربستان است

نیروهای اسلامی در پاکستان، ایران، ترکیه، مصر، کشورهای بزرگ اسلامی که می‌توانند به تشکیل این نیرو کمک کنند، باید این کار را بکنند. کشورهای اسلامی باید مشکلاتشان را با ابزارهای دیپلماتیک و سیاسی و برادرانه میان خودشان حل کنند، بر اساس سرنوشتی که همه ما در آن با هم مشترک هستیم.

 

سؤال:: ریاض چگونه از اسلام‌آباد درخواست کمک کرده بود؟ آیا پیشنهاد پول داده بودند؟

 

باید توجه داشته باشید که پاکستان و عربستان ۴۰ سال است که قرارداد امنیتی با هم دارند. این مسئله چیز جدیدی نیست. سربازان پاکستانی ۴۰ سال است که به عربستان می‌روند. طی جنگ خلیج و یا هر بحران دیگری این اتفاق افتاده است. همچنین دو میلیون پاکستانی در عربستان کار می‌کنند. میلیاردها دلار سرمایه از پاکستان در عربستان است و عربستانی‌ها هم سرمایه‌گذاری زیادی در پاکستان دارند. بنابراین روابط میان دو کشور جنبه‌های نه تنها امنیتی و نظامی، بلکه اقتصادی دارد.

 

سعودی‌ها در حمله به یمن تنها مانده‌اند/ ایران انتقال نفت عربستان را تحت کنترل دارد // آماده انتشار
“سید زید الزمان حامد” کارشناس ارشد مسائل امنیتی پاکستان

 

به‌رغم همه این‌ها، دولت پاکستان حاضر نیست وارد جنگ سعودی‌ها در یمن بشود. آن‌چه ما متعهد هستیم انجام دهیم این است که از عربستان سعودی در مقابل هر نیرویی که به این کشور حمله کند، دفاع کنیم. همه ما می‌دانیم آن‌چه اکنون دارد اتفاق می‌افتد چیز دیگری است. ایران به عربستان سعودی حمله نکرده است. انصارالله یمن هم به این کشور حمله نکرده‌اند، بلکه عربستان است که به یمن حمله کرده است. به همین دلیل هم ما تا کنون هیچ حمایتی از عربستانی‌ها نکرده‌ایم. از ما درخواست جنگنده، و حمایت دریایی و زمینی کرده بودند، اما ما هیچ نیرو یا سلاحی برای استفاده در جنگ یمن به عربستان نداده‌ایم. پس دلیل این که ما به عربستان کمک نظامی در جنگ یمن نکرده‌ایم، این نیست که رابطه خوبی با این کشور نداریم.

 

سؤال:: به نظر شما ائتلافی که به رهبری عربستان سعودی در حال حمله به یمن است پایدار خواهد ماند؟

 

ابداً. به هیچ وجه. اگر دقت کنید ترکیه در ابتدا از عربستان حمایت کرد، اما اکنون پس از سفر رئیس‌جمهور این کشور به ایران، هر دو کشور خواستار راه‌حل مسالمت‌آمیز برای این مسئله شده‌اند. پاکستان از عربستان حمایت نمی‌کند. مصر هم تمایلی به ورود به جنگ ندارد. عربستان اکنون تقریباً تنها مانده است و به این شکل نمی‌تواند بمباران یمن را تا مدت زیادی ادامه دهد. سعودی‌ها توانایی، امکانات، نیرو و آموزش‌های لازم برای جنگ با یمن را ندارند.

مصاحبه با سید زید الزمان حامد
رؤسای‌جمهور ایران و ترکیه، خواهان راه‌حل مسالمت‌آمیز برای بحران یمن شده‌اند

 

اکنون که پاکستان به عربستان کمک نمی‌کند، راهی جز توافق بر سر راه‌حل مسالمت‌آمیز ندارند.ممکن است به این نتیجه برسند که یمن را به یمن شمالی و جنوبی تقسیم کنند، مثلاً یمن شمالی به انصارالله برسد و یمن جنوبی به سنی‌ها. گزینه‌های زیادی وجود خواهد داشت که باید یکی را انتخاب کرد، اما آن‌چه مسلم است این که عربستان نمی‌تواند به تنهایی جنگ یمن را خیلی ادامه دهد.

 

سؤال:: با آغاز جنگ در یمن، شاهد افزایش عملیات‌های تروریستی در مرزهای ایران و پاکستان بوده‌ایم. آیا ممکن است گروه‌هایی درون پاکستان باشند که بخواهند از این طریق و به نیابت از عربستان، انتقام جنگ یمن را از ایران بگیرند؟

 

آمار نشان می‌دهد که عملیات‌های تروریستی توسط این گروهک‌ها سال‌هاست ادامه دارد. بارها و بارها شاهد انجام عملیات‌ها و درگیری‌هایی در مرزهای دو کشور بوده‌ایم. مشکلاتی که ایران و پاکستان در بلوچستان با آن‌ها مواجه هستند، نتیجه آن است که سیا از یک طرف ارتش آزادی‌بخش بلوچستان و از طرف دیگر گروه تروریستی جیش‌العدل را به رسمیت می‌شناسد. پاکستان همیشه با ایرانی‌ها همکاری کرده است تا بتوانند جلوی تردد این تروریست‌ها در مرزهای دو کشور را بگیرند.

 

سعودی‌ها در حمله به یمن تنها مانده‌اند/ ایران انتقال نفت عربستان را تحت کنترل دارد // آماده انتشار
“سید زید الزمان حامد”

 

سؤال:: نتیجه جنگ یمن بر انتقال انرژی در منطقه چه خواهد بود؟

 

آمریکا و عربستان درباره کنترل ایران بر بندرهایی مانند عدن، حدیده و سواحل یمن بسیار نگران هستند. نه سعودی‌ها، نه اسرائیلی‌ها و نه آمریکایی‌ها با این موضوع کنار نخواهند آمد. ایران در حال حاضر خلیج فارس را کنترل می‌کند و بر عبور و مرور نفت عربستان نظارت دارد. اگر باب المندب را هم کنترل کند، همه انتقال انرژی در منطقه تحت کنترل ایران خواهد آمد. علت این‌که عربستان این‌قدر شتاب‌زده و بدون توجیه منطقی وارد جنگ شد، همین است.

 

 

اگر نتوانیم یک نیروی حافظ صلح اسلامی، بدون دخالت ناتو و آمریکایی‌ها و بدون دخالت سازمان ملل تشکیل دهیم و مشکلاتمان را خودمان حل کنیم، یمن هم محل حضور یک داعش دیگر و یک القاعده دیگر می‌شود و همه کشورهای اسلامی از جمله عربستان، نهایتاً و در درازمدت ضرر خواهند کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*