۰۹:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳

آقایان دیپلماسی، جمهوری اسلامی بالغ شده است

این نکته که ما بر اساس یک ایدوئولوژی در دنیا دخالت می‏کنیم، باید متوجه مسوولین دیپلماتیک وزارت خارجه و دیگر نهادهای مرتبط با سیاست خارجی جمهوری اسلامی بشود. باید رویکرد خود را به تبعیت از ولی امرشان، یک گام جلوتر ببرند و نقش فراملی جمهوری اسلامی را که روزی آرمان انقلاب ما بود، از دهه فجر سی و سوم تاکید کنند.

 محمد میثم نداف پور

این شعار نیست که انقلاب اسلامی سرعت پیشرفتش سرآمد کشورهای جهان است. نه در علم و تکنولوژی که در شاخصه های جامعه شناختی و نهادسازی های سیاسی، گوی سرعت را از همه ربوده و در حالی که کشورهای مدعی و وابسته آن‏ها در خطر نابودی و بحران‏های عظیم هستند، ملت ایران خودش را به عنوان مدعی جا می‏زند.
سخنرانی اخیر مقام معظم رهبری در نماز جمعه ‏ی تهران نقاط شفافی از این تحول عظیم را نشان می‏داد. ایشان بارها تذکر داده اند، دوره امروز جهان در یک پیچ تاریخی است. گویا ایران هم می خواهد در این پیچ، نقطه عطفی را ایفا کند.

اهم سخنان ایشان در مورد دخالت ایران در بعضی صحنه های بین المللی است. شاید هیچ وقت ایران به این صراحت آن را تصریح نکرده بود. در روزهای جنگ ۳۳ روزه و ۲۲ روزه علیه رژیم صهیونیستی ایران هیچ گاه نگفت که ما هم در این جنگ نقش داریم و حتی کارشناسان، پس از جنگ‏های حزب الله و حماس در مقابل رژیم صهیونیستی که به شکست این رژیم منجر شد، آن را به پیروزی جمهوری اسلامی در جنگ‏های نیابتی (proxy war) تعبیر کردند. اما هیچ گاه مقامات رسمی، آن را تایید نکردند و به سوالات از این دست طفره می‏رفتند. شاید مصلحت هم همین را اقتضا می کرد که بهانه دست دشمن داده نشود تا در آن زمان که ایران به قدرت امروز نبود، دچار مشکل نشود. اما امروز، هم قدرت عظیم ایران پس از عبور از فتنه ۸۸، بیداری اسلامی منطقه و پیشرفت های عظیم علمی و اقتصادی در جهان و پشتوانه مستحکم مردمی نظام و در مقابل، ضعف بی‏سابقه دستگاه استکبار، امروز رهبری بزرگ ایران را به این نتیجه می رساند که از موضع قدرت، دخالت خود را در بعضی صحنه های بین المللی بیان کند و به تعبیر خودشان، ابایی هم از این کلام نداشته باشند.

این جرات از رهبر یک کشور برای ابا نداشتن از بیان دخالت، با حضور کشورهای قدرتمند شرق و غرب، نشان از این است که جامعه بین المللی باید با دید دیگری به ایران نگاه بیندازند. این هم نقطه عطفی برای ملت ایران است و هم نقطه مهمی برای جامعه بین المللی. ایران خود را رسما به ابر قدرت دیگری در جهان معرفی کرد. با وجود همه تحریم‏ها نشان داد که می تواند بار دیگر جهان اسلام را به واسطه تمسک اصیل به اسلام ناب محمدی، در دنیا به عنوان یک ابر قدرت معرفی کند. مبنای مداخله در عرصه‏های بین‏المللی هم مبارزه با یک امر ناشمروع است. موجودیت اسراییل یک ظلم بزرگ است که بنا بر کلام امام روح الله، « تا ظلم و جور است، مبارزه است و تا مبارزه است، ما هستیم.» و این همان ادامه راه انقلاب و سربازی کلام ولی در مقام عمل به دور از شعار زدگی است.

این مرحله حساس و نقطه عطف را باید همگان بفهمند. هم سران دولتهای غربی، هم سران دول عربی و کشورهای اسلامی و هم مهم‏تر از همه مسوولین داخلی. این نکته که ما بر اساس یک ایدوئولوژی در دنیا دخالت می‏کنیم، باید متوجه مسوولین دیپلماتیک وزارت خارجه و دیگر نهادهای مرتبط با سیاست خارجی جمهوری اسلامی بشود. باید این را درک کنند. هرچند که وظیفه‏ای خطیر دارند. یعنی باید مسوولین ضمن دقت و هوشیاری در بیان نظرات و بهانه ندادن به دست دشمن، رویکرد خود را به تبعیت از ولی امرشان، یک گام جلوتر ببرند و نقش فراملی جمهوری اسلامی را که روزی آرمان انقلاب ما بود، از دهه فجر سی و سوم تاکید کنند.

این بلوغ بین المللی جمهوری اسلامی ایران در ۳۳مین تولد با عزتش، بر پیروان اسلام ناب محمدی، دلدادگان به جریان مقاومت، دلداران به معمار کبیر انقلاب، امام روح الله و امام امروز امت، امام خامنه‏‌ای مبارک باشد…

منبع: تریبون مستضعفین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*